تبلیغات


مکان تبلیغات شما

بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

چگونه افراد متخصص را جذب کنیم؟ استخدام مهندس یا نیروی فنی!

به عنوان مدیر و مسئول یک شرکت چه زمانی باید دست از استخدام نیروی فنی و عمومی بکشید و به استخدام مهندس و کارشناس متخصص روی بیاورید؟ کسب و کارهای نوپا و استارت‌آپ در شروع کار خود، اغلب تمایل به استخدام افرادی با توانمندی‌های متفاوت دارند به عبارت دیگر آنها میخواهند افرادی را استخدام کنند که بتواند کلاه‌های بیشتری را برای شرکت بر سر بگذارد. استخدام نیروی فنی و به قول معروف آچار فرانسه نیز از همین نقطه نشأت می‌گیرد.

استخدام مهندس متخصص؛ چه زمانی استخدام نیروی فنی و عمومی را متوقف کنیم؟

افرادی با مهارت‌های فنی و عمومی از عهده کارهای گوناگون دفتری تا حساب‌رسی و.. بر می‌آیند در نتیجه خیلی از نگرانی‌های مربوط به عدم پرداخت به مسائل کاری در یک شرکت نوپا را پوشش می‌دهند. از سوی دیگر استخدام نیروی فنی و عمومی نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد، به عنوان یک کارفرما و مدیر شرکت شما باید نقطه پایانی برای آن در نظر بگیرید. در این مقاله از سایت کاریاب دات نت قصد داریم با اشاره به نکاتی، شما را از زمان مناسب استخدام مهندس و افراد متخصص آگاه کنیم.

استخدام مهندس متخصص با استخدام نیرو فنی عمومی

کارمند اداری مسلط به کامپیوتر یکی از سمت‌هایی است که شرکت‌های تازه تاسیس در روزهای آغازین فعالیت خود آگهی استخدامی آن را در سایت کاریابی و یا روزنامه‌ها ثبت می‌کنند. جذب کارمند مسلط به کامپیوتر (استخدام کارمند اداری) یکی از معدود پست‌هایی است که مانند استخدام نیروی فنی و تکنسین برای هر شرکتی الزامی است. یک کارمند اداری در اجرای امور بسیاری توانمند است از کارکردن با فکس، انجام حسابداری ساده تا کار کردن با صفحات گسترده اکسل، کار با شبکه‌های اجتماعی و.. اما برای رشد و شکوفایی شرکت، شما نیاز به افرادی دارید که به طور تخصصی در زمینه کسب و کار دارای مهارت ویژه‌ای باشند.

زمانی که به این باور برسید، در این نقطه خاص باید استخدام مهندس و کارشناس متخصص در حیطه کسب و کار خود را آغاز کنید. در ادامه چهار فاکتور برای خاتمه به استخدام نیروی فنی و عمومی و آغاز استخدام مهندس متخصص را بیان می‌کنیم:

پوشیدن 12 کلاه همزمان!

پوشیدن کلاه‌های متعدد توسط یک فرد و در یک زمان واحد، بیانگر انتظار کارفرما از یک فرد برای انجام امور مختلف به صورت همزمان است. اگر شما هم در لیست وظایف پرسنل خود وظایف مختلفی را از یک فرد انتظار دارید وقت آن رسیده است که به فکر استخدام مهندس و کارشناس متخصص در هر یک از این مسئولیت‌ها باشید.

استخدام مهندس متخصص با استخدام نیرو فنی عمومی

اخیراً در آگهی استخدام شرکتی با این مورد برخورد کرده‌ام؛ زمانی که یک آگهی استخدام در سمت تولید کننده محتوا را بررسی می‌کردم در میان شرح وظایف علاوه بر تولید محتوا متنی، تولید محتوای گرافیکی، سئو سایت، بهینه‌سازی سایت و برنامه‌نویسی، ویرایش تصاویر و ایجاد تصاویر گرافیکی پیشرفته، مدیریت شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی و.. نیز به چشم می‌خورد. با یک حساب سرانگشتی شرکت مربوطه حداقل باید 3 فرد متخصص را استخدام می‌کرد. استخدام مهندس کامپیوتر برای برنامه‌نویسی و بهینه‌سازی سئو، کارشناس تولید محتوا (تولید محتوای متنی و رصد شبکه‌های اجتماعی) و کارشناس گرافیک و طراحی بصری.

استخدام مهندس متخصص با استخدام نیرو فنی عمومی

از سوی دیگر اکثر قریب به اتفاق این دسته از شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌ها دست به استخدام نیروی فنی و عمومی این چنینی میزنند. در حالی که کیفیت محصول را قربانی کمیت آن می‌کنند. در شرایط عادی و بهترین حالت ممکن هم اگر فردی با یک دانش عمومی قصد داشته باشد این سمت را بپذیرد به دلیل عدم توانمندی تخصصی هر کار را به صورت نیمه کاره به جلو خواهد برد زیرا به هیچ وجه نمیتوان انتظار داشت یک فرد به تنهایی از عهده انجام کامل تمامی وظایف بر آید. چه بسا پس از گذشت اندک زمانی بدون پیشرفت مورد نظر کارفرما، کار را رها کرده و به دنبال پیدا کردن شغل دیگر برود. در این بین ضرر اصلی متوجه شرکت و کارفرما است که بدون بازدهی مفید علاوه بر سرمایه مالی، زمان خود را برای رقابت با شرکت‌های هم صنف از دست می‌دهد.

کاهش بهره‌وری و افزایش تعداد پروژه‌های نیمه کاره

با استخدام نیروی فنی و عمومی و تشکیل تیم کاری نیز میتوانید بیش از 100 پروژه همزمان را در دست بگیرید ولی تضمینی برای تمام شدن هیچ یک از این پروژه‌ها وجود ندارد. اگر با ارزیابی جدول کاری چند ماهه تیم خود به این نتیجه رسیدید که بیش از 80 درصد پرژه‌ها در مراحل میانی قرار دارند و هنوز به پایان نرسیده‌اند و بهره‌وری شرکت در تولید محصول نهایی با کاهش روبرو شده است شاید زمان آن فرا رسیده که به فکر استخدام مهندس و کارشناس متخصص باشید و از استخدام نیرو فنی چشم‌پوشی کنید.

استخدام مهندس متخصص با استخدام نیرو فنی عمومی

هدف اصلی از استخدام مهندس و کارشناس متخصص در شرکت‌ها تقسیم‌بندی نقش‌ها و سپردن وظایف به افراد مناسب است. منظور از تعدیل استخدام نیروی فنی و عمومی، حذف افراد و پرسنل نیست بلکه مدیر و مسئول شرکت باید بر اساس تدابیری درست افراد متخصص، نیروی فنی و تکنسین را در کنار یکدیگر استفاده کند تا هدف اصلی که همان افزایش بهره‌وری و کسب سرمایه است، محقق گردد. اما چگونه باید افراد متخصص را استخدام کرد؟! برای دستیابی به پاسخ این سوال پیشنهاد می‌شود پست قبلی سایت کاریاب دات نت با عنوان استخدام متخصص و کارجویان شایسته؛ افراد متخصص جذب کدام آگهی استخدام می‌شوند؟ را مطالعه کنید.

اندازه‌گیری را متوقف کنید.

یکی از دلایل مهم برای استخدام مهندس و کارشناس متخصص برای تخمین و اندازه‌گیری است. بله درست متوجه شدید، زمانی که شما یک تیم با استخدام نیروی فنی و عمومی راه‌اندازی می‌کنید نحوه انجام پروژه‌ها به اجرای یک پروژه (از آغاز تا پایان) و شروع پروژه جدید ختم می‌شود. از خودتان بپرسید؛ تا کنون چند پروژه انجام داده‌اید و به فراموشی سپرده شده است؟ استخدام مهندس و کارشناس متخصص این روال یک به یک را تغییر داده و به شما کمک می‌کند تا عوامل موفقیت یا شکست ، میزان بهره‌وری، موانع و ایرادات احتمالی را شناسایی کنید.

استخدام مهندس متخصص با استخدام نیرو فنی عمومی

ترتیب اجرای پروژه‌ها برای افراد متخصص در دامنه آغاز و پایان خلاصه نمی‌شود، آنها با پیگیری و جمع‌آوری بازخوردها، مشکلات و نقاط قوت را ارزیابی کرده و در صدد رفع و بهبود محصول بر می‌آیند. در واقع با اتخاذ سیاست استخدام متخصص در شرکت، شما به عنوان یک کارفرما، گارانتی مادام العمری برای تمامی پروژه‌های شرکت خود در اختیار خواهید داشت. در حالی که پیش از این گارانتی تنها به عنوان تضمینی برای مشتری شناخته می‌شد.

مدیر عامل، پاسخگوی نیازهای واحد پشتیانی!

شاید در کسب و کارهای کوچک و نوپا چندان عجیب نباشد که مدیر عامل نیز پاسخگویی به درخواست‌های واحد پشتیبانی یا مشتریان را بر عهده بگیرد اما پس از مدتی باید استراتژی و برنامه‌ریزی مشخصی برای شرکت تعریف کنید. به این ترتیب شرح مشخصی از وظایف درون شرکت وجود خواهد داشت که نقش‌ها را بر اساس استراتژی‌ها تعیین می‌کند. وجود نقش‌های روشن و شرح وظایف به پرسنل کمک میکند تا مسئولیت خود را بهتر متوجه شده و در راستای تکمیل آن بکوشند.

استخدام مهندس متخصص با استخدام نیرو فنی عمومی

فِرِد ویلسون سرمایه‌دار مشهور در زمینه وظایف مدیر عامل شرکت تعریفی ارائه داده که به شرح ذیل است:

یک مدیر عامل تنها سه وظیفه بر عهده دارد:

تنظیم چشم‌انداز و استراتژی‌های شرکتاطلاع‌رسانی استراتژی‌ها به افراد ذی‌نفع و سرمایه‌گذارانکسب اطمینان از وجود سرمایه کافی در بانک

مدیر عامل و تیم مدیریت باید گردانندگان اصلی کسب و کار باشند، آن‌ها روی سازماندهی و هدایت شرکت کار میکنند نه در داخل شرکت. استخدام نیروی فنی یک اصل مهم و حیاتی برای هر کسب و کار است اما مشکل اصلی از جایی شروع می‌شود که بخواهید تکنسین و نیرو فنی وظایف یک متخصص را بر عهده بگیرد. استخدام مهندس و نیروی متخصص در هر حیطه‌ای (مهندس کامپیوتر، شیمی، عمران، صنایع، برق و..) یک سرمایه‌گذاری بلند مدت و تضمینی برای اجرای اصولی پروژه‌ها در بازه زمانی معین است. سایت کاریاب دات نت با فراهم کردن امکان بررسی رزومه کارجویان، کارفرمایان را در راستای انتخاب نیروی متخصص و زبده همراهی می‌کند.

استخدام مهندس متخصص با استخدام نیرو فنی عمومی

کلام آخر؛ استخدام یکی از سخت‌ترین کارهایی است که باید توسط مدیریت هر سازمان انجام شود. استخدام افراد مناسب میتواند کسب و کار شما را شکوفا کند در حالی که انتخابی نادرست از لحاظ سرمایه و زمان به شما خسارت وارد می‌نماید. بنابراین بسیار مهم است که بدانید چه زمانی شروع به استخدام مهندس و کارشناس متخصص نمایید تا رشد و رونق به وقوع بپیوندد و بتوانید کسب و کار خود را توسعه دهید.

نگارش به قلم: پریسا وارسته

   

برچسب ها : چگونه افراد متخصص استخدام مهندس نیروی

چگونه افراد متخصص را جذب کنیم؟ استخدام مهندس یا نیروی فنی!

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های خبری بصورت خودکار جمع آوری شده است در صورت هرگونه مشکل با ایمیل زیر با ما در ارتباط باشید

کانال تلگرام سایت

جستجو های اخبار روز

خبرهای تازه