تبلیغات


مکان تبلیغات شما

بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

پیام وزیر آموزش و پرورش به همایش ملی «شاهنامه و تعلیم و تربیت»

پیام وزیر آموزش و پرورش به همایش ملی «شاهنامه و تعلیم و تربیت»

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن پیام سیدمحمد بطحایی به شرح ذیل است:

 

                               به نام خداوند جان و خرد                       کز این برتر اندیشه برنگذرد

ایران اسلامی از زمان‌های بسیار دور به داشتن بزرگان علم و ادب مشهور بوده‌است. در این میان سهم خراسان بزرگ در پرورش دانشمندان، شاعران، نویسندگان و ادیبان برجسته، که یگانه‌ی روزگارند اهمیتی قابل‌توجه دارد. بزرگان علمی و ادبی این خطه‌ی ادب‌پرور توانسته‌اند با خلق آثار ارزشمند ادبی بر غنای فرهنگی و ادبی زبان فارسی بیفزایند به‌نحوی‌که ما در دنیای کنونی و درصحنه‌ی بین‌المللی افتخار می‌کنیم به اینکه زبان فارسی یکی از غنی‌ترین زبان‌های زنده‌ی دنیا به لحاظ داشتن پشتوانه‌های فرهنگی و ادبی است.

حکیم ابوالقاسم فردوسی سهم عمده‌ای در تثبیت فرهنگ و ادب ایران به خود اختصاص داده و گام‌های بزرگی برای حفظ هویت ملی برداشته است. دغدغه‌های دینی و فرهنگی او سبب شده که رنج سی‌ساله‌ی سرودن شاهنامه را به جان بخرد و در این راه از هزینه کردن تمام ثروت و اندوخته‌های مادی و معنوی خویش پروا نداشته باشد. او با ذوق ادبی والا و اطلاعات وسیع از فرهنگ و اندیشه ایرانی توانسته است بخش عمده‌ای از داستان‌های ملی را به‌نظم درآورد و در جاودانه کردن آن‌ها نقشی عظیم ایفا نماید.

احاطه‌ی حکیم خردمند طوس به زبان فارسی نیز باعث شد بتواند زبان فارسی را استحکام بخشد و شاهنامه را بر قله‌ی این پیروزی بنشاند. او به کار خود ایمان داشته و به ارزش کار خود واقف بوده که اینگونه سروده است:

                            بناهای آباد گردد خراب                                      ز باران و از تابش آفتاب

                           پی افکندم از نظم کاخی بلند                                که از باد و باران نیابد گزند

مهم‌تر آن‌که فردوسی توانسته است فرهنگ و اندیشه و باورهای اعتقادی ایرانیان را به بهترین شکل درداستان‌های شاهنامه انعکاس دهد به‌طوری‌که خواننده‌ی امروز بتواند از آن درس چگونه زیستن و چگونه اندیشیدن را برمبنای آموزه های دینی فرابگیرد. 

بی‌گمان برگزاری همایش ملی «شاهنامه و تعلیم و تربیت» از درایت برگزارکنندگان آن نشان دارد. امیدوارم این پژوهشگران و اندیشه‌مندان توانسته باشند اندیشه‌های اخلاقی و تعالیم انسانی شاهنامه را به‌خوبی تبیین نمایند و جامعه‌ی متمدن و با فرهنگ ایرانی و تشنگان این وادی را سیراب نمایند و در پاسداشت ارزش‌های شاهنامه و انتقال آن به نسل‌های آتی پیروز باشند.

در پایان از برگزارکنندگان این همایش که برای پاسداشت زبان فارسی و نکوداشت جایگاه والای حکیم ابوالقاسم فردوسی تلاشی بی‌وقفه‌ داشته‌اند تشکر و قدردانی می‌نمایم.

   

برچسب ها : آموزش پرورش همایش شاهنامه تعلیم تربیت

پیام وزیر آموزش و پرورش به همایش ملی «شاهنامه و تعلیم و تربیت»

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های خبری بصورت خودکار جمع آوری شده است در صورت هرگونه مشکل با ایمیل زیر با ما در ارتباط باشید

کانال تلگرام سایت

جستجو های اخبار روز

خبرهای تازه